Jak ustrzec się utraty środków?

Tym razem pokaże wam na własnym przykładzie jak można łatwo stracić pieniądze.

Problem kradzieży pojawia się nie tylko w życiu codziennym gdzie słyszymy w radiu czy telewizji. W życiu codziennym spotykamy się często z przypadkiem kradzieży czy to w sklepie czy w innych miejscach. Co chwile słychać w wiadomościach o wyłudzeniach pieniędzy metoda „na dziadka” czy tez włamaniem do jubilera czy sklepu.
W sieci również możemy zostać okradzeni. Często słyszymy w internecie słowo „Scam”. Jest to nic innego jak wyłudzenie pieniędzy czy danych osobowych aby oczyścić nam kieszeń.
Złodzieje wymyślają coraz to lepsze sposoby wyłudzenia naszych pieniędzy. Kryptowaluty również nie są wolne od takiego typu zachowań. W ostatnim czasie zauważyłem strasznie duży wysyp programów, firm, biznesów, które oferują nam darmowe tokeny w zamian za wzięcie udziału w ich np Airdropie, czy programie promocyjnym. Często w takich programach aby uzyskać dany token tej nazwijmy to firmy/biznesu musimy spełnić określone zadania.
Zadania za które otrzymamy darmowe coiny. Może to być np polubienie posta na Facebooku, dołączenie do grupy, udostępnienie wpisu na Twitterze czy subskrypcja ich kanału na YouTube. Zdarza się, ze aby otrzymać token musimy wpłacić jakaś cześć bitcoina na podany adres. W wiekszoaci radze odrazu omijać takie projekty Zbierając darmowe Airdropy nauczyłem się jednej według mnie ważnej rzeczy która wydaje mi się pozwala mi odróżniać realne firmy od tych które istnieją tylko na ładnie oprawionych stronach internetowych. Podstawa to weryfikacja danego projektu, sprawdzenie autentyczności, ostrożnie podchodzę do Airdropow w których wymagana jest weryfikacja KYC czyli podanie swoich danych tj zdjęcie dowodu osobistego, dane osobowe czy zdjęcie selfie. Oczywiscie były takie projekty w których podałem swoje dane w celu weryfikacji ale głównie są to projekty ktore są realne tj Np Coinbase w którym otrzymałem darmowe kryptowaluty czy blockchain.com. Wziąłem udział w ostatnim roku w kilkudziesięciu Airdropach różnych firm. Niestety tylko niektóre okazały się sensowne i otrzymałem wynagrodzenie w postaci kryptowalut czy tokenów. Cześć z nich poprostu była jedna wielka ściema czy próba wyłudzenia pieniędzy czy wrażliwych danych osobowych. Osobiście odradzam podawanie danych jak zdjęcie dowodu, prawa jazdy czy paszportu. Robicie to na własna odpowiedzialność wiec lepiej dwa razy się upewnić czy dany projekt jest legalny, realny. W szczególności przestrzegam przed airdropami na aplikacji Telegram. W aplikacji tej scamerzy rosną jak grzyby po deszczu. Wymyślają coraz to nowsze metody wyłudzenia pieniędzy. Boty typu 100% profit w 24h odrazu wyglada podejrzanie. Wiec zastanowić się trzeba czy jest sens ryzykować czy odpuścić. Wyglada to nie zbyt logicznie ze ktoś da ci 100% zysku w 24h. Raz może się udać i dostaniesz profit a kolejny raz 100% swoich środków stracisz.

Pamiętaj nie podawaj nigdy numerów PIN, numerów kart kredytowych, haseł do konta bankowego

Jednym z dużych problemów na aplikacji Telegram są podszywające się pod administratorów osoby które udają obsługę klienta danego projektu Osobiście mialem kilkanaście fałszywych kont. Najczęściej było to na oficjalnej grupie aplikacji Wieex na Telegramie. Zadając pytanie gdy miałem jakiś problem z kontem Wirex po chwili dostawałem wiadomość od „support” z chęcią pomocy. Odrazu przestrzegam, ze Administrator czy osoba z obsługi nigdy nie napisze do ciebie pierwsza, nie zapyta o meila, pin czy numer karty. Należy to pamiętać gdyż łatwo jest paść ofiara złodzieja który wyczyści nam konto udając osobę z obsługi.

przyklad wyłudzenia adresu e-mail

Jak widać na zdjęciu powyżej, osoba podszywająca napisała do mnie pierwsza prosząc o podanie adresu e-mail w celu rozwiązania problemu. Nazwa użytkownika była identyczna jak prawdziwej osoby z obsługi.

Kilka miesięcy temu padłem ofiara złodzieja który w łatwy sposób wyczyścił mi karte kredytowa na £1250🤔

zapewne zastanawiasz się jak?

bardzo proste, wysłał mi SMS podszywając się pod sklep do którego należała moja karta kredytowa oferując mi konkurs w którym do wygrania jest nagroda £500. Chęć zdobycia nagrody wyłączyła rozsądek i podałem dane karty bo strona www niczym nie różniła się od strony sklepu i dwa tygodnie później zauważyłem tylko puste konto. Ktoś zrobił sobie prezent za moje pieniądze. Na szczęście w kraju w którym mieszkam takie rzeczy się zdarzają często i banki zwracają za to pieniądze wiec nie poniosłem kosztów.

Podsumowujac, nigdzie nie jesteśmy bezpieczni, należy być ostrożnym gdyż złodzieje wymyślają coraz to ciekawsze sposoby na zarobienie pieniędzy naszym kosztem.

podstawa to nie dać się zwieść chęcią zysku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.