Co to są te kryptowaluty?

Wchodząc na moją stronę jeśli jesteś nowy w temacie krypto napewno zastanawiasz sie i nie rozumiesz pewnych zwrotów, zagadnień. Spokojnie nie jesteś pierwszy, ja tez jakiś czas temu miałem to samo. W tej zakładce sukcesywnie będę dodawać niwe zwroty, nazwy tak abyś powoli zrozumiał całe to zamieszanie.

Zacznijmy wiec od początku.

Czym jest kryptowaluta?

 

Kryptowaluta to przede wszystkim przełomowa technologia internetowa, używana jest jako środek płatniczy. Pieniądz ten nie może być sztucznie dodrukowany tak jak waluty, którymi posługujemy na codzień. Nie możemy jej dotknąć gdyż nie ma formy fizycznej tak jak pieniądz. Zapisana jest ona w sieci połączonych ze sobą komputerów inaczej zwanej BLOCKCHAINEM. Posiadacz takiej kryptowaluty przechowuje ją na swoim komputerze lub smartfonie w aplikacji tzw. portfelu, do którego tylko on ma dostęp.

Użytkownicy systemu, ich komputery, są węzłami sieci, przez które następuje wymiana transakcji, ich autoryzacja i rozliczanie. System ten przechowuje informację o stanie posiadania w umownych jednostkach kryptowaluty. Stan posiadania danej kryptowaluty związany jest z indywidualnymi portfelami, zawierającymi informacje o stanie posiadania kryptowalut danego użytkownika.

Kryptowaluty to cyfrowy pieniądz nie mający emitenta w postaci banku. Nie można go dotknąć, obrót odbywa sie elektronicznie bez udziału banku pomiedzy użytkownikami. Swiat cyfryzacji, nowych technologi i internet cały czas się rozwija więc moim zdaniem krypto to przyszłość internetowych płatności a to dopiero początek.

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Pierwsza kryptowaluta

Bitcoin to otwartoźródłowa kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Do dzisiaj nie wiadmomo kto kryje się pod tym nickiem. Prywatne klucze kryptograficzne których używa się do autoryzowania transakcji, mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w stworzonym tzw. portfelu kryptowalutowym. Portfel możemy ściągnąć np na nasz smartfon lub tez kupić portfel który podlanczamy do komputera, coś w rodzaju pendrive

Bitcoiny mogą zostać natychmiastowo przesłane na adres dowolnego uczestnika sieci bitcoin, bez względu na to, w której części świata dany użytkownik się znajduje. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Bitcoin opiera się na transferze kwot między rachunkami publicznymi przy użyciu kryptografii klucza publicznego.

Taka ciekawostka, wzrost wartości tej kryptowaluty przedstawia się następująco

  • 22.05.2010 za zakup pizzy zapłacono 10 000 bitcoinów (BTC);
  • 9.02.2011 po raz pierwszy w historii jeden bitcoin wyceniany był na równi z 1 dolarem amerykańskim;
  • 2.06.2011 jeden bitcoin miał już wartość 10 dolarów;
  • 10.04.2013 osiągnął cenę 266 dolarów;

Jeżeli w jakiś sposób temat Cię zainteresował zajrzyj na mój BLOG