Jak dostać kryptowalute za darmo? Czyli co to jest Airdrop.

Czy spotkał się ktoś z was z terminem „AIRDROP” czy „ZRZUT” i zastanawiacie się co to jest, co oznacza?

Napewno nie raz przeglądając różnego rodzaju strony blogi, fora na temat kryptowalut napotakliscie się na ten termin.

Nie chodzi tutaj oczywiście o zrzut amunicji na pole walki dla żołnierzy ani zrzutu artykułów medycznych czy leków w pomocy humanitarnej. W świecie krypto ten termin ma oczywiście inne znaczenie.

Airdrop/zrzut w świecie cyfrowych walut mozemy nazwać proces w którym firmy rozdają na portfele użytkowników darmowe tokeny. Dlaczego to robią ? Otwórz np po to aby rozkręcić swój projekt. Nie tylko nowo powstające firmy/projekty rozdają kryptowaluty, robią to też znane ,stabilne firmy blockchainowe takie jak w ostatnim czasie np Blockchain czy Coinbase rozdając XLM czy BAT, ZEC, ZRX za rejestracje nowych użytkowników nie zapominając także o już istniejących.

Przyglądając się Airdropom możemy rozpoznać dwa rodzaje „zrzutów”. Jedne to airdropy niespodzianki, o których dowiadują się najlepiej poinformowani członkowie społeczności krypto, zastanawiają się skąd wzięły się ich coiny.

Kolejna metoda to drop zapowiadany z wyprzedzeniem. Na tą metodę decydują się z reguły startupy chcąc zbudować wokół projektu popularność. Aby otrzymać taki zrzut należy z reguły wypełnić pewne zadania. Gdy nadchodzi data rozdania tokenów firma przelewa je na portfele kryptowalutowe użytkowników.

Dlaczego więc firmy przeprowadzają airdropy?

Robiąc zrzuty/airdropy nakręcają zainteresowanie wokół swojego projektu oraz nagradzają już istniejących lojalnych użytkowników którzy dzieła się tą informacja z innymi, przez co projekty zyskują większe zainteresowanie. Przypomina to programy lojalnościowe sklepów, w zamian za zakupy u nas dostaniesz od nas coś w zamian np voucher na zakupy wiec przyjdziesz kolejny raz. Kto z nas nie zbiera punktów w sklepach czy na stacjach benzynowych w zamian za kupon. W marketingu wszystko kreci się wokół pozyskiwania klientów, firmy poświęcają wiele uwagi na generowaniu bazy danych klientów dzięki którym mogą zwiększać zasięgi i pozyskiwać nowych użytkowników. Dlatego właśnie większość nowo powstających projektów daje nam coiny w zamian za zadania typu udostępnienie posta na Facebooku, Twitter czy polubienie fanpage. Marketing szeptany i inne formy na temat nadchodzącego zrzutu przekładają się na wzmocnienie nowej waluty na rynku. Przykładem był Bitcoin Cash, jego twórcy rozdawali coiny wszystkim chętnym, dali to początek młodszemu bratu Bitcoina i w efekcie mniej niż w miesiąc Bitcoin Cash (BCH) znalazł się w pierwszej dziesiątce  najwiekszych kryptowalut. 

Istnieją również dropy niewypały czyli takie które nie dojdą do skutku i nie dostaniemy za nie nic ponieważ projekt okazał się mało interesujący i nie przyciągnął inwestorów i wystarczającego zainteresowania.

Uwaga na scamy 

Wszystko wyglada ładnie pięknie z tej perspektywy darmowej kasy z neta, lecz musimy tez uważać na SCAM, którego pełno w sieci i łatwo możemy paść ofiara hakera. Dlatego tez trzeba bacznie przyglądać się projektom które powstają jak grzyby po deszczu. Szczególna uwagę w mojej opinitrzeba przyłożyć tam gdzie jest weryfikacja KYC czyli z angielskiego “Know your customer” czyli poznaj swojego klienta, w którym musimy podać prawdziwe dane osobowe, ksero dowodu osobistego lub paszportu czy prawa jazdy, poproszeni będziemy również o zrobienie sobie selfie aby udowodnić nasza wiarygodność. Firmy robią to przed uniknięciem prania brudnych pieniędzy. Wiec podając swoje dane osobowe w internecie zalecam ostrożność ponieważ kradzież naszych danych czy haseł dostępu do e-mail giełdy krypto czy konta bankowego może przynieść poważne konsekwencje.  Pamiętaj nigdy. nie podawaj nikomu haseł żadna firma nigdy nie poprosi Cię o przesłanie hasła. Zawsze rób własny research nad danym projektem, poczytaj i pomysł czy dany projekt jest wiarygodny.